Интересни факти за парфюмите
Всички знаем, че парфюмите са неизменна част от ежедневието ни – ползваме ги всеки ден, по всякакви поводи. Почти немислимо е да излезем навън без да си пръснем малко парфюм. Но, дали сме наясно с някои особености и любопитни факти около ароматните шишенца, които ни доставят така желаното усещане за стил и красота? Нека разберем…
Знаете ли, че:
- Историята на парфюмите се простира доста назад във времето – има археологически разкопки, които доказват употребата на парфюми от преди 4000 години. Това означава, че парфюмите са два пъти по-възрастни от Християнството, например!
- В миналото парфюмите са служели за прикриване на миризмата от неизмитото тяло – нечистоплътните, според съвременните представи, аристократи, са се къпели доста рядко (понякога не са посещавали банята с месеци) и парфюмите са били тяхното оръжие срещу неприятните телесни миризми.
- Първият съвременен парфюм се е приемал… през устата! Парфюмът „Hungary Water”, създаден през 1370 г, се счита за първия съвременен парфюм, тъй като за направата му се е използвал алкохол (бренди). За да се постигне максимален ефект от парфюма, освен да се нанася върху тялото, той е трябвало и да се пие! Тази практика днес би била доста скъпо удоволствие, имайки предвид цените на днешните парфюми…
- Да се създаде парфюм не е лесно – добрият парфюмерист се познава по обонянието. Един от тестовете, които се правят на парфюмеристите в началото на тяхната кариера, е впечатляващ – дава им се ухание, което е съставено от до 250 различни нотки и те трябва да определят всички тях!
- Разтъркването на китките е грешно! Удивително, но факт – отработеният навик да пръснеш парфюм върху китките и след това да ги разтъркаш енергично, всъщност води до нарушаване на структурата на аромата. Вместо това, нанесете от вътрешната страна на китките и лактите, зад ушите и в основата на ключицата и оставете аромата да „диша” след нанасяне.
- Мъжките парфюми се носят и от жени – всеки има около себе си поне един пример за жена, която обича да носи мъжки парфюми. Интересното е, че в световен мащаб, това далеч не е рядка практика – около 30% от всички жени по света използват мъжки парфюм!
- Един и същи парфюм ухае различно върху различни хора – значение за това имат кожата, нейното pH, нейната влажност, хормоните, както и много други фактори. Не купувайте парфюм, който не сте изпробвали върху собствената си кожа! Това, че ви харесва как ухае върху някой друг, не означава, че ще ви допадне как ухае на вас.
- Най-скъпият нос принадлежи на… парфюмерист! Разбираемо е, също както лекоатлет би застраховал краката си, тъй като те му носят печалба и слава, парфюмеристът би застраховал носа си. Точно това е направил Жан Чарлз – според някои източници неговият нос е застрахован за 1 милион долара! Още по-интересен факт за него е, че към края на живота си той напълно губи обонянието си, което не му пречи да създаде парфюмни шедьоври като Miss Dior въпреки състоянието си – точно както Бетовен е продължавал да твори музика след загубата на слуха си!
- Емоциите могат да бъдат помирисани – вероятно остатък от миналото ни, в което сме разчитали изключително на обонянието си, за да оцелеем, тази способност ни служи дори и днес – сред емоциите, които можем да усетим с обонянието си, са страх, щастие и дори възбуда. Мъжете дори усещат с обонянието си кога една жена е в овулация!
- Парфюм и престиж – през 17-ти век парфюмите били толкова скъпи, че често се предавали като наследство. Престижът на едно семейство можел да се измери с колекцията му от парфюмирани масла.
- Най-старият „парфюмериен завод“ – древният град Пафос в Кипър е бил известен като една от първите парфюмерийни столици на света. Археолози откриват в Кипър съоръжение за производство на парфюми на повече от 4000 години. То съдържа инструменти и съдове за дестилация на ароматни масла, което доказва колко напреднали са били в тази област дори в древността.
- Първият парфюмиран парфюм – първият парфюмиран сапун е създаден в древен Рим. Римляните обожавали ароматите и често включвали парфюмни масла в ежедневната си хигиена.
- Парфюми в медицината – през Средновековието хората вярвали, че парфюмите могат да предпазват от болести, като чумата. Лекарите често носели ароматизирани маски, за да се защитят от „заразния въздух“.
- Парфюмите и Космосът – НАСА създава парфюм, наречен „Odor of Space“, за да симулира миризмата на Космоса. Астронавтите описват уханието като комбинация от барут, изгорено месо и метал.
- Световен парфюмериен град – Грас, малко градче в Южна Франция, е известен като „световната столица на парфюмите“. Там се отглеждат рози, жасмин и други цветя, използвани в най-престижните аромати.
- Морски нотки – нотките на морски бриз или океан в парфюмите не са извлечени директно от морето. Те се създават със синтетични молекули като Calone, която пресъздава свежестта на водата.
- Ароматът на дъжда – миризмата на дъжд, позната като петрикор, е популярна и в парфюмерията. Тя се възпроизвежда със синтетични молекули, имитиращи съчетанието от влажна земя и озон.
- Феромони в парфюмите – някои парфюми съдържат съставки, които имитират феромони – химични вещества, свързани с привличането. Например, мускусът е известен със своите „примамливи“ свойства.
- Ароматите и възрастта – човек усеща миризми по-добре, когато е по-млад. С напредването на възрастта обонянието намалява, което е причина възрастните хора често да предпочитат по-интензивни и силни аромати.
- Парфюмите ухаят различно в Космоса – астронавти на борда на Международната космическа станция тестват как миришат парфюмите при нулева гравитация. Резултатите показват, че ароматите се възприемат различно в Космоса.
- Парфюмите и климатът – ароматите се „държат“ различно в зависимост от влажността и температурата. В топъл климат парфюмите се изпаряват по-бързо, докато в студен климат ароматите са по-дълготрайни.
- Парфюми и шпионаж – през Втората световна война шпиони са използвали флакони с парфюм, за да крият тайни съобщения или малки предмети. Тези шпионски устройства изглеждали напълно невинно.
- Най-големите потребители на парфюми – Франция е известна с парфюмерийната си традиция, но Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства са сред най-големите потребители на луксозни парфюми в света.
- Най-голямата парфюмерийна колекция – най-голямата частна колекция от парфюми в света съдържа над 10,000 различни аромата. Тя принадлежи на парфюмен ентусиаст от Дубай.
- Парфюмите, които „привличат“ пари – съществуват аромати, за които се смята, че носят късмет или финансово благополучие. Често те съдържат нотки на пачули, които се свързват с просперитет в някои култури.
- Парфюмите и зодиите – много хора вярват, че определени аромати се свързват с различни зодиакални знаци. Например, лъвовете често предпочитат топли и страстни аромати, докато рибите се привличат от свежи и водни нотки.
- Най-рядката и скъпа съставка в парфюмерията – ирисовото масло е една от най-редките и скъпи съставки в парфюмерията. Добиването му отнема около 6 години – три за отглеждане на растението и още три за „узряване“ на корените, преди да се дестилират.
- Най-странният аромат – има парфюми с необичайни миризми, като аромат на гума, бензин или дори кръв. Тези аромати обаче често се комбинират с други, за да създадат уникално преживяване.
Кой е най-интересният факт, който вие знаете за парфюмите? Споделете с нас в коментарите по-долу!